Ceneria.pl   |   Testeria   |   Turystyka • trekking • wspinaczka   |   Rowery i sprzęt rowerowy   |   Sprzęt narciarski i odzież narciarska   |   Sport i rekreacja
Ceneria logo

Strona główna   »  
Testeria   »  

Porady dotyczące pielęgnacji puchu i właściwe środki

Wyroby z wypełnieniem puchowym zapewniają doskonałą izolację, przy bardzo niskiej wadze, by utrzymać nas w cieple. Specyficzna budowa puchu pozwala zatrzymać między jego włóknami powietrze ogrzane ciepłem naszego ciała, co tworzy naturalną warstwę izolacyjną.

W trakcie używania, powierzchnia naszej odzieży ulega zabrudzeniu przez pył, pot i inne zanieczyszczenia, które przyciągają i zatrzymują wodę, przez co puch traci swoje właściwości izolujące, a oddychalność materiału ulega znacznemu ograniczeniu. W efekcie jest nam zimno, mokro i niekomfortowo. Dlatego też tak ważne jest, by nie dopuszczać do przemakania puchu poprzez jego systematyczne czyszczenie i odnawianie właściwości wodoodpornych (warstwy DWR). Aby zapewnić właściwy komfort użytkowania, należy odpowiednio dbać zarówno o materiał, jak i puchowe wypełnienie kurtek i śpiworów.

Wiele osób obawia się prania sprzętu i odzieży puchowej.
Tymczasem właściwa pielęgnacja puchu może być w pełni bezpieczna i utrzymywać naszą odzież i sprzęt w dobrym stanie, zapewniając jego lepszą funkcjonalność i dłuższą żywotność. Należy tylko przestrzegać kilku prostych zasad:

PRANIE
• Nie należy używać zwykłych środków do prania, które mogą uszkodzić puch, pozbawiając go jego naturalnych właściwości. Używaj środka przeznaczonego do czyszczenia puchu, takiego jak Nikwax Down Wash Direct - opis produktu poniżej.
• Zawsze przestrzegaj wskazówek producenta dotyczących prania i pielęgnacji.
• Upewnij się, że pralka nie została przeładowana. Śpiwory i bardzo duże kurtki lub płaszcze najlepiej prać ręcznie w wannie, a następnie odwirować w pralce.

WIROWANIE

• Aby usunąć maksymalną ilość wody z puchu najlepiej odwirować kilkukrotnie, za każdym razem zwiększając prędkość obrotów.

SUSZENIE
• Użycie suszarki bębnowej jest wskazane (jeżeli tylko pozwala na to zapis na metce), aby zapewnić szybkie i dokładne wysuszenie puchu. Piłki tenisowe lub specjalnie piłki do suszarek mogą zostać wrzucone do bębna suszarki, co pomoże usunąć ewentualne zbitki puchu. Po suszeniu kurtkę / śpiwór należy przewietrzyć przez co najmniej jeden dzień w suchym i ciepłym miejscu.
• Jeżeli suszenie w suszarce bębnowej jest niedozwolone lub nie mamy dostępu do suszarki, suszony przedmiot należy rozłożyć płasko na suszarce do prania w ciepłym i przewiewnym miejscu oraz co jakiś czas rozbijać zbitki puchu, co pomoże odzyskać jego puszystość. Cierpliwości, suszenie może potrwać ponad 24 h.

PRZECHOWYWANIE
• Artykuły puchowe przechowuj luźno złożone lub na wieszaku w suchym miejscu. Torby i worki kompresyjne sprzedawane wraz ze śpiworami są przeznaczone wyłącznie do ich transportu, a nie ich przechowywania. Niektórzy producenci śpiworów dodają również większe torby przeznaczone do ich przechowywania.


 
Zalecany środek do prania puchu:

Nikwax Down Wash Direct®
Łatwy w zastosowaniu, bezpieczny, wysoce skuteczny, techniczny środek czyszczący do odzieży oraz sprzętu wypełnionych puchem impregnowanym lub zwykłym. Jedyny techniczny środek czyszczący zaprojektowany specjalnie z myślą zarówno o puchu hydrofobowym jak i zwykłym, który skutecznie czyści odnawiając zarazem właściwości wodoodporne oraz zachowując puszystość i właściwości izolacyjne puchu.

Po wprowadzeniu na rynek puchu hydrofobowego Nikwax wprowadził swój najnowszy produkt: Down Wash Direct. Ten innowacyjny środek wykorzystuje bezpieczną i przyjazną dla środowiska technologię Nikwax nie tylko po to by wyczyścić, ale również odnowić wodoodporne właściwości wyrobów puchowych.
Nikwax Down Wash Direct bezpiecznie czyści, odnawia właściwości izolacyjne i wodoodporne puchu hydrofobowego. Również w przypadku zwykłego puchu, poprawi jego właściwości dzięki znaczącej redukcji absorpcji wody. Zapewnia wyjątkową wydajność, nie zawierając szkodliwych substancji chemicznych (jest wolne od PFC czyli fluorokarbonów).

Down Wash Direct jest laureatem nagrody Outdoor Industry Award 2015 r.
ZOBACZ RÓWNIEŻ
ZOBACZ PRODUKTY