Ceneria.pl   |   Testeria   |   Turystyka • trekking • wspinaczka   |   Rowery i sprzęt rowerowy   |   Sprzęt narciarski i odzież narciarska   |   Sport i rekreacja
Ceneria logo

Strona główna   »  
Testeria   »  

Rowery - jaki rodzaj wybrać i na czym się skupić przed zakupem?

W większych miastach pojawia się polityka wykluczania samochodów spalinowych z centrum, więc wielu pracowników przesiada się po prostu na rowery szosowe lub modele miejskie dopasowane do jazdy po bardziej zurbanizowanym środowisku. Na jaki model roweru warto postawić? Czym się różnią? Czy to realna alternatywa dojazdu do pracy, a może wyłącznie narzędzie rekreacyjne? I czy warto zainteresować się wyłącznie rowerami? Poniżej znajdziesz kilka praktycznych wskazówek.

 


1. W jaki sposób wybrać rower pod siebie?
2. Rowery - najważniejsze elementy do porównania przed zakupem,
3. Dlaczego liczy się waga roweru?
4. Jak udoskonalić jazdę nie tylko rowerami?
5. Dlaczego polityka klimatyczna UE zachęca do przesiadki na ekologiczne rowery i hulajnogi?


W jaki sposób wybrać rower pod siebie?


Komfort jazdy to absolutna podstawa, ale dopasowanie wygodnego roweru to stosunkowo trudne zadanie, ponieważ wymaga analizy wielu czynników, w tym własnych predyspozycji, realnych potrzeb. Inaczej działa rower miejski, a inaczej rowery cube przełajowe przeznaczone do bardziej dynamicznej jazdy, czasami po trudnym terenie. Na rynku występują modele ze wspomaganiem elektrycznym ułatwiające dojazdy na bardzo długie dystanse. Nawet po rozładowaniu jednostka działa dalej i przestawia się po prostu na tryb zwykłego pedałowania.


Dla wielu pracowników to zdecydowanie najlepszy wybór. Rowery miejskie charakteryzują się z reguły lekkością. Posiadają dodatkowe akcesoria, chociażby koszyk zakupowy, błotniki dołączone do podstawowego zestawu, wzmocnioną ramę, proste przerzutki rzadko wymagające serwisowania. Na kolarstwo w Polsce w ostatnich latach pojawia się spora moda. Wiele osób jeździ w maratonach rowerowych i uczestniczy w różnych wydarzeniach. A zatem zakup roweru okazuje się istotny w perspektywie integracji z innymi pasjonatami lub amatorami rekreacji na świeżym powietrzu.


Rowery - najważniejsze elementy do porównania przed zakupem


• Dobre tarcze hamulcowe to podstawa bezpiecznego prowadzenia, szczególnie na wymagającym terenie.
• Rama, najlepiej dopasowana do wzrostu, rowery dziecięce nieco łatwiej wyregulować samodzielnie wraz z wiekiem małoletniego użytkownika, warto na to zwrócić uwagę.
• Kierownica - kształt, przy którym możesz się delikatnie położyć, uzyskać aerodynamiczną sylwetkę to właściwe podejście. Z drugiej strony prosta kierownica pozwala na utrzymanie zdrowej sylwetki, kręgosłupa podczas dłuższej jazdy. Wszystko zatem zależy od stylu jazdy, jaki preferujesz.
• Hamulec przedni i tylny - sprawdzona mara obowiązkowo, wymagane testy na różnym terenie.
• Akcesoria rowerowe, czy dołączone do podstawowego zestawu zakupowego. Warto, żebyś woził ze sobą podstawowy zestaw, czyli pompkę, łatki na koła, klucze, bidon.
• Akurat tutaj chodzi przede wszystkim o przyczepność. Większe ogumienie sprawdzi się na dłuższych trasach. Mniejsze ogumienie oznacza poprawioną zwrotność.
• Pedały. Dopasowanie do obuwia sportowego, czasami występują z dodatkowym zabezpieczeniem. To szczególnie istotne dla najmłodszych użytkowników.


Rowery gravel otrzymujesz w częściowo złożonym pakiecie, z reguły. Po rozpakowaniu sprawdź jakość przykręcenia elementów. Jeżeli z różnych przyczyn nie czujesz się pewnie skontaktuj się z lokalnym, mobilnym serwisem rowerowym w celu oceny jakości technicznej modelu. To jedna z najważniejszych praktyk zabezpieczających interesy konsumenta.


Dlaczego liczy się waga roweru?


Rowery górskie różnią się w dość znaczący sposób wagą. Dobrze, jeżeli Twój model ułatwia proste przenoszenie. Niektórzy kolarze eliminują z rowerów masę, a później okazuje się, że padają po większym powiewie wiatru. Pomiędzy wagą roweru, a użytecznością występuje spora korelacja, o której często się niestety zapomina. Jednostki ze wspomaganiem elektrycznym ważą znacznie więcej, więc warto zaplanować ich przechowywanie w taki sposób, aby się specjalnie nie nadwyrężyć.


Jak udoskonalić jazdę nie tylko rowerami?


Nie musisz zawsze stawiać na kolarstwo. Alternatywa to hulajnoga elektryczna Xiaomi. Okazuje się, że hulajnoga to doskonały system transportu po większych halach produkcyjnych i po terenie przemysłowym. Zwrotność hulajnogi okazuje się krytyczna w przestrzeni miejskiej i przekłada się na dużą wygodę w manewrowaniu pomiędzy ludźmi poruszającymi się po chodnikach.


Hulajnoga elektryczna Xiaomi - zalety


• urządzenie składane, więc wygodne przy planowaniu dojazdów do pracy,
• prędkość do około 20 km na godzinę,
• jasny wskaźnik naładowania baterii i spora wydajność po porównaniu z konkurencją,
• akumulator przystosowany do dynamicznego przyśpieszania.


Dlaczego polityka klimatyczna forsowana przez UE zachęca do przesiadki na ekologiczne rowery i hulajnogi?


A to oczywiście tylko część zalet. Połączenie roweru i hulajnogi sprawdza się najlepiej, ponieważ zapewnia różnorodność. Różnicowanie form dojazdu w zależności od terenu to coraz ważniejsza potrzeba. Polityka klimatyczna Unii Europejskiej wskazuje nawet na wykluczenie samochodów spalinowych, na coraz bardziej rygorystyczne obniżanie emisji dwutlenku węgla do atmosfery. Każdy człowiek myślący o przyszłości i komfortowych dojazdach do pracy powinien już rozpoznać korzystne, ekologiczne alternatywy.

 

 

artykuł partnera serwisu

foto: unsplash.com Licencja: https://unsplash.com/license