Ceneria.pl   |   Testeria   |   Turystyka • trekking • wspinaczka   |   Rowery i sprzęt rowerowy   |   Sprzęt narciarski i odzież narciarska   |   Sport i rekreacja
Ceneria logo

Strona główna   »  
Testeria   »  

Wodoodporna kurtka RAB Firewall

Chris Townsend, specjalista od sprzętu w The Great Outdoor magazyn, jednym z największych magazynów w Wielkiej Brytanii, ogłosił kurtkę RAB Firewall jako BEST BUY w majowym wydaniu magazynu.

W artykule możemy przeczytać ogólne spostrzeżenia odnośnie nowości w kurtkach wodoodpornych. Chris pisze, że co roku producenci przedstawiają nowe kurtki wodoodporne – nowe materiały, nowy wygląd, nowe nazwy. Pytanie czy faktycznie te nowości różnią się od poprzednich modeli? Zauważa, że są zmiany, które faktycznie mają znaczenie, są też takie, które nie wpływają na żadne parametry. Chris Townsend przyjrzał się nowościom i wskazał produkty, które są warte uwagi.
 
Testy obejmowały różne modele kurtek przeciwdeszczowych. Od ultralekkich do typowych kurtek hardshellowych.

Kurtka Firewall może być kurtką całoroczną, pod warunkiem, że nie będziemy brali udziału w ultramaratonie lub wycieczce po lodowych jaskiniach.

Chris zwraca uwagę także na to, że producenci coraz częściej korzystają z materiałów ekologicznych nie zawierających PFC i pokrytych DWA. Oddychalność w nowych kurtkach nie wzrosła znacząco. Mimo tego co czasami sugerują producenci, nie ma kurtki wodoodpornej, które pozostanie zawsze sucha. Podczas dużego wysiłku, może zdarzyć się, że pojawi sie wilgoć. Wentylacja pozostaje wciąż najlepszym sposobem na odprowadzenie wilgoci, dlatego podczas aktywności zamki pod pachami oraz zamek centralny powinny pozostać odpięte, jeśli tylko pogoda na to pozwala. Założenie warstwy pod kurtkę, tak by czuć się komfortowo (nie przegrzewać się) jest najlepszym rozwiązaniem. Można też założyć dodatkową warstwę na kurtkę, jeśli odczuwamy nadmierne zimno.

Jeśli chodzi o sama kurtkę Firewall po testach wypadła najlepiej spośród wszystkich testowanych kurtek wodoodpornych.

Poniżej przedstawiamy informacje szczegółowe oraz spostrzeżenia Chrisa.

Rab Firewall
Plusy: Kaptur, kieszenie, wentylacja
Minusy: nic
Materiał: 3-warstwowy Pertex Shiled+
Kaptur z daszkiem i regulacją objętości
Wodoodporny zamek centralny z patką wewnętrzną
Długość 73 cm (L)
Wentylacja pod pachami z zamkami wodoodpornymi
Jedna kieszeń piersiowa, dwie kieszenie boczne umiejscowione nieco wyżej niż standardowo
Rzepy na mankietach
Rozmiary: S-XXL, damskie 8-16

Materiał Pertex Shield+ jest to materiał z hydrofilową membraną PU, której oddychalność wzrasta wraz ze wzrostem aktywności. Po testach przeprowadzonych przez Chrisa okazało się, że materiał oddycha dobrze, nawet w porównaniu z droższymi materiałami. Materiał jest miękki i elastyczny, dzięki czemu można czuć się w nim komfortowo. Kurtka ma znakomity wygląd. Jest dłuższa niż większość testowanych kurtek, a mimo to ma jeszcze wydłużony tył. Bardzo długie zamki wentylacyjne dają możliwość wyjęcia rąk bez zdejmowania kurtki, co daje o wiele większe możliwości wentylacji. Można je również rozpinać na standardowej długości. Kaptur jest kompatybilny z kaskiem, jednak nie jest aż tak ogromny, żeby to przeszkadzało. Łatwo można go wyregulować, dzięki ściągaczom. Daszek daje odpowiednią ochronę, a ściągacze są tak przymocowane, że nie uderzają  w twarz podczas wiatru. Kieszenie są bardzo przestronne z mnóstwem miejsca na mapy oraz inne niezbędne rzeczy. Kurtka ma krój według Raba oznaczony jako krój FIT. Rozmiar M prawdopodobnie byłby dla mnie ok, ale zamówiłem L i była ok, szczególnie jeśli użyłem dodatkowej wewnętrznej warstwy. W porównaniu z innymi kurtkami Rab, Firewall ma długie rękawy, które prawie zakrywały mi ręce, co było ok. Wydłużone rękawy to swoista dodatkowa ochrona. Waga i cena kurtki są uzasadnione, a wygląd porównywalny jest z innymi testowanymi modelami. Jest to znakomity wybór pod kątem całorocznej kurtki do aktywności na zewnątrz. Kurtka dostępna w przedstawionych kolorach i dostępna w wersji męskiej oraz damskiej.Link do artykuły on-line:
http://www.tgomagazine.co.uk/review/review-rab-firewall/ZOBACZ RÓWNIEŻ
ZOBACZ PRODUKTY