Ceneria.pl   |   Testeria   |   Turystyka • trekking • wspinaczka   |   Rowery i sprzęt rowerowy   |   Sprzęt narciarski i odzież narciarska   |   Sport i rekreacja
Ceneria logo

Strona główna   »  
Testeria   »  

Buty biegowe The North Face Ultra MT- na długie dystanse

The North Face to jeden z najbardziej znanych na świecie producentów odzieży i sprzętu outdoorowego, który oferuje miłośnikom gór zaawansowane technologicznie produkty. Brand, pragnąc sprostać wymaganiom najbardziej wymagających sportowców stosuje w produkcji najnowsze technologie i rozwiązania, ponieważ chce zapewnić najwyższą jakość swoich produktów, a także komfort i wygodę użytkowania. Kolekcja biegowa The North Face tworzona jest w oparciu o sugestie teamu sportowego, który tworzą m.in. Rory Bosio, Fernanda Maciel, Timothy Olson oraz Rob Krar.
 
Buty Ultra MT pochodzą z kolekcji biegowej Wiosna – Lato 2015. Już sama nazwa sugeruje, że są to buty dedykowane głównie dystansom „ultra”. Producent nie stworzył kolejnego modelu na rynku o charakterze bardziej uniwersalnym, tylko skierował swój produkt do konkretnej grupy biegaczy, którzy preferują zdecydowanie dłuższe dystanse.

Fot. Biegamypogorach.pl
 
Buty Ultra MT trafiły do mnie wiosną tego roku dzięki uprzejmości Agencji Snow PR i już od pierwszego spojrzenia zrobiły dobre wrażenie – były wąskie, a chwilę później okazały się jeszcze bardzo lekkie. Kiedy oglądam jakiś nowy model butów biegowych to w pierwszej kolejności zwracam uwagę na ich wagę. Preferuję zdecydowanie lekkie buty i tutaj Ultra MT po wzięciu ich do ręki wypadły bardzo dobrze. Potem oceniam elastyczność podeszwy i w tej kwestii nie było już zachwytu, bo podeszwa okazała się z tych bardziej sztywnych. W następnej kolejności zwracam uwagę na wykonanie butów i w przypadku tego modelu jest ono na najwyższym poziomie, od razu zwraca uwagę staranne dopracowanie w szczegółach. To były pierwsze wrażenia, a jak wypadły Ultra MT w terenie?

Kiedy biegamy w górach, to ważne jest dla nas poczucie kontroli naszych ruchów i stabilności oraz bardzo dobra przyczepność. Podeszwa Ultra MT została wykonana na Vibramie, także otrzymaliśmy już na wstępie gwarancję wysokiej jakości i doskonałej wytrzymałości. W tym modelu podeszwa Vibram Megagrip w połączeniu z agresywnym bieżnikiem zapewnia bardzo dobrą przyczepność i gwarantuje kontrolę nad naszym ruchem. Podeszwę wyposażono w wypustki o wysokości 0,5 cm, które zostały skierowane w dwóch przeciwstawnych kierunkach, mianowicie w przedniej części buta mamy ułożenie wypustek, które pomaga na podbiegach, natomiast w tylnej części buta takie, które ma nam zapewnić kontrolę na zbiegach. Dzięki takiemu rozwiązaniu oraz podeszwie Vibram Megagrip mamy gwarancję dobrej przyczepności i możemy stabilnie poruszać się w każdym terenie. Dodatkowo zastosowanie przez producenta sztywnej podeszwy w terenie znalazło swoje uzasadnienie. Buty są wąskie, także dzięki sztywnej podeszwie zapewniają dobrą stabilizację w terenie, zwłaszcza na piargach lub ścieżkach z luźnymi kamieniami. Oczywiście podeszwa nie jest sztywna na całej powierzchni, bo Vibram zagwarantował swobodne i dynamiczne odbicie. Buty doskonale radzą sobie na luźnych kamieniach, skałach, terenach trawiastych, zarówno gdy jest sucho, jak i w deszczowej aurze.

Fot. Biegamypogorach.pl

Cholewka butów w przedniej części została wykonana z ciasno tkanej siateczki, która jest bardzo trwała. Wiele razy na trasie buty otarły się o luźne gałęzie i często miałam wrażenie, że powstała jakaś dziura, a w rzeczywistości nie było nawet śladu przetarcia. Pozostała część cholewki została wykonana w technologii Ultra Airmesh, która odpowiada za oddychalność. Dzięki zastosowaniu Ultra Airmesh buty dobrze radzą sobie z odprowadzaniem nadmiaru wilgoci na zewnątrz. W deszczowych warunkach, czy też po przekroczeniu strumienia nie słyszymy chlupotania, gdyż buty nie wchłaniają szybko wody, a jeżeli są już mokre, to nie nabierają sporej wagi. Przody butów zostały dodatkowo wzmocnione gumowym otokiem, także dzięki temu ochronimy palce w razie ewentualnych uderzeń w kamień lub wystający korzeń. Konstrukcja buta oraz dodatkowe boczne przeszycia zapewniają właściwe trzymanie kostki oraz całej stopy. The North Face, podążając za nowatorskimi rozwiązaniami, wyposażył ten model butów w coraz bardziej ostatnio popularne, siateczkowe kieszonki na sznurówki, które zostały umiejscowione przy języku buta. Warto wspomnieć, że język jest bardzo miękki i częściowo został wzmocniony, tak by nie odczuwać ucisku od sznurówek. Został też przymocowany bocznymi panelami do części podeszwy, dzięki czemu nie przesuwa się podczas biegu. Jest to bardzo komfortowe rozwiązanie.

Fot. Biegamypogorach.pl

Ultra MT nie należą do butów z dużą amortyzacją. Podeszwa jest dość cienka, a drop jest 8-milimetrowy. Osoby o wąskich stopach po założeniu butów poczują doskonałe dopasowanie. Buty są wąskie i świetnie trzymają stopę, dzięki czemu zapewniają dobre czucie podłoża i pewne stawianie stopy w każdym terenie.
 
Buty przeznaczone do biegania po górach, zwłaszcza modele dedykowane dystansom ultra, powinny posiadać solidną konstrukcję, dość agresywny bieżnik i być wykonane z trwałych materiałów. I takie właśnie są Ultra MT. Buty doskonale sprawdzają się zarówno na leśnych ścieżkach, jak i na alpejskich szlakach.
 
Fot. Biegamypogorach.pl

W Ultra MT biegałam w różnym terenie, a także w odmiennych warunkach pogodowych. Kilkadziesiąt kilometrów przebiegłam w nich po szlakach w
Dolomitach i tam na piargowych zbiegach pozwalały zachować pełną kontrolę ruchów. Doskonale poradziły sobie podczas startu w Ultra Sky Marathon 3xBabia Góra, gdzie przez padający deszcz, warunki należały do trudnych. Ultra MT świetnie spisały się na błotnistych zbiegach, jak również na mokrych kamieniach i skałach Perci Akademickiej. Miałam okazję biegać w nich także po tatrzańskich szlakach, kiedy pogoda nie rozpieszczała i w dolnych partiach było mokro oraz ślisko, natomiast wyżej zalegało już sporo śniegu. Kolejny raz buty nie zawiodły i mimo trudnych warunków, zapewniły doskonałą przyczepność.
 
Łącznie przebiegłam w nich ok. 300 km. Nadal są w bardzo dobrym stanie i mimo częstego przemierzania w nich wymagającego terenu (biegałam w nich także poza drogami i szlakami), nie mają przetarć cholewki, dziur, ani pęknięć. Buty zostały wykonane solidnie, a do ich produkcji użyto wysokiej jakości materiałów.
 
Ultra MT to lekkie i wygodne buty z bardzo dobrą przyczepnością, w których wszystkie zastosowane rozwiązania zostały dobrze przemyślane. Ultra MT są dostępne także w wersji z membraną GTX oraz w zimowej odsłonie – Ultra MT Winter.
 
Kinga Pachura
 
 


ZOBACZ PRODUKTY