Ceneria.pl   |   Testeria   |   Turystyka • trekking • wspinaczka   |   Rowery i sprzęt rowerowy   |   Sprzęt narciarski i odzież narciarska   |   Sport i rekreacja
Ceneria logo

Strona główna   »  
Testeria   »  

Bielizna termoaktywna. Co warto o niej wiedzieć?


Bielizna termoaktywna nazywana jest drugą skórą. To pierwsza warstwa odzieży, od której zależy nasz komfort termiczny. Zapewnia ona utrzymanie suchej skóry poprzez odpowiednią wentylację oraz odprowadzanie wilgoci (potu) na zewnątrz.

Bielizna termoatywna powinna być dopasowana, przylegająca do ciała - wilgoć jest wtedy szybciej transportowana na zewnątrz. Świetnie sprawdza się podczas każdej aktywności fizycznej. W asortymencie sklepów prezentowanych na Ceneria.pl znaleźć można bieliznę termoaktywną dedykowaną do konkretnych dyscyplin sportowych.

Bielizna termoatywna może być wykonana z włókien naturalnych, takich jak wełna merino czy włókna bambusa a także z włókien syntetycznych. Dlaczego warto zamienić koszulki bawełniane na bieliznę termaktywną? Warto gdyż bielizna wykonana z bawełny pochłania dużo wilgoci i ją zatrzymuje, przez co staje się cięższa a podczas wzmożonej aktywności fizycznej może dawać nieprzyjemne uczucie zimna.
 
Fot: Icebreaker

Aktualnie na polskim rynku outdoorowym  i sportowym dostępne są niemal wszystkie znaczące marki bielizny termoaktywnej. Aby nie pogubić się w gąszczu ofert, przedstawiamy Wam krótki przewodnik po typach odzieży termoaktywnej
 
Bielizna termoatywna to koszulki z długim rękawem, koszulki z krótkim rękawem, kalesony lub getry
majtki lub bokserki.
 
W zależności od przeznaczenia i pory roku w jakiej jej używamy, bielizna termoaktywna może zostać podzielona w następujący sposób:
 
1. Bielizna termoatywna ciepła przeznaczona jest dla osób marznących ale będzie się doskonale spisywała także podczas ekstremalnych, zimowych wypraw. Wykonana jest z dosyć grubych materiałów i oprócz odprowadzania wilgoci, pomaga także utrzymać odpowiedni komfort cieplny w niskich i bardzo niskich temperaturach. 

2. Bielizna termoatywna  średnia stworzona została dla osób aktywnych fizycznie w niskich i średnich temperaturach. Doskonale odprowadza wilgoć, a jednocześnie stanowi warstwę izolacyjną. Jest najbardziej uniwersalnym typem bielizny termoaktywnej. W zimniejsze dni, żeby osiągnąć odpowiedni komfort termiczny, może być stosowana jako pierwsza warstwa, na którą założymy np. polar.
 
3. Bielizna termoaktywna  lekka sprawdza się w ciepłe dni lub we wnętrzach, w trakcie dość dużego wysiłku fizycznego. Jest idealna na siłownię, do klubu fitness czy podczas biegania latem.

Podczas wyboru bielizny termoaktywnej należy rozważyć wybór materiału, z którego jest wykonana. Poniżej krótka charakterystyka tych najczęściej używanych:

1. Bielizna termoaktywna  syntetyczna takie jak poliester, polipropylen, poliamid lub elastan bardzo często są używane do produkcji bielizny termoaktywnej. Nowoczesne technologie oraz kanalikowa struktura tkanin gwarantują odprowadzanie wilgoci ze skóry na zewnątrz ubrania oraz świetne właściwości termoizolacyjne. Bielizna taka jest lekka, szybko schnie ale łatwiej chłonie zapachy.
 
2. Bielizna termoaktywna  z wełny merino to rodzaj wełny pochodzący od owiec merynosów. Jest to naturalny materiał, posiadający unikalne właściwości dzięki strukturze włókna. Potrafi ono magazynować powietrze, dzięki czemu stwarza warstwę izolacyjną chroniącą zarówno przed zimnem jak i ciepłem. Odprowadza wilgoć daleko od skóry a do tego nie chłonie zapachów.

3. Bielizna termoaktywna z włókien  bambusa – posiadaja właściwości antybakteryjne. Bielizna wykonana z tego naturalnego materiału bardzo dobrze pochłaniania i odparowuje wilgoć. Bardziej nadaje się do stosowania latem.

Aby zneutralizować brzydkie zapachy, niektórzy producenci dodają do tkanin, z których wykonana jest bielizna termoaktywna - jony srebra. Podczas wytwarzania ciepła przez organizm, jony srebra aktywują się i wpływają na zahamowanie rozwoju bakterii odpowiedzialnych za niezbyt przyjemny zapach.
 
Fot: Icebreaker

Rozwiązaniem polepszającym komfort stosowania jest bielizna termoaktywna bezszwowa lub z płaskimi szwami, które nie podrażniają i nie obcierają skóry podczas użytkowania.

Jeśli chcemy by bielizna termoaktywna długo i dobrze nam służyła, należy o nią dbać. Proszki stosowane do jej prania nie powinny zawierać zmiękczaczy, które mogą ograniczyć jej właściwości. Po każdym wysiłku bielizna taka powinna być prana lub płukana, dzięki czemu przy kolejnym użyciu lepiej będzie odprowadzała pot.

Ekipa Ceneria.pl wielokrotnie testowala różne modele odzieży termoaktywnej i nieustająco zachęcamy Was do jej stosowania. Mamy swoje przemyślenia na ten temat i poniżej je prezentujemy. To nasz TOP w katgorii "bielizna termoaktywna". Poczytajcie: 

 
 
  
Tekst: zespół Ceneria.pl


ZOBACZ PRODUKTY