Ceneria.pl   |   Testeria   |   Turystyka • trekking • wspinaczka   |   Rowery i sprzęt rowerowy   |   Sprzęt narciarski i odzież narciarska   |   Sport i rekreacja
Ceneria logo

Strona główna   »  
Testeria   »  

Turystyka górska w Polsce. Nasze ulubione pasma i miejsca.

Turystyka górska w Polsce to niezwykle popularna aktywność.

Jej miłośnicy czy osoby lubiące aktywnie spędzać czas w górach, czy to zimą czy latem, mają w Polsce możliwość dużego wyboru interesujących miejsc, w które mogą się udać. Rozmieszczenie gór w Polsce, sprzyja zdecydowanie mieszkańcom południa naszego kraju. Cała południowa Polska to pasma górskie, ciągnące się z zachodu na wschód kraju. Ponadto są także najstarsze Góry Świętokrzyskie umiejscowione nieco wyżej, na Wyżynie Kieleckiej.

 

Pasma górskie w Polsce oferują dużą różnorodność: góry wyższe, niższe, ze szlakami trudniejszymi i łatwymi, idealnymi dla rodzin z dziećmi, poprzecinane trasami rowerowymi lub narciarskimi – w polskich górach każdy powinien znaleźć trasę, która będzie odpowiednia dla jego umiejętności. Do tego aż 28 górskich szczytów wchodzi w skład Korony Gór Polski. Jeśli ktoś lubi wędrówki szlakami górskimi, z malowniczymi panoramami to jest w czym wybierać.

Poniżej przedstawiamy krótki przegląd pt. "Góry w Polsce" wraz z najbardziej popularnymi trasami:

  1. Góry Świętokrzyskie
  2. Karkonosze
  3. Pieniny
  4. Tatry
  5. Bieszczady
  6. Beskidy

Góry Świętokrzyskie 

Góry Świętokrzyskie z najwyższym szczytem Łysicą (614 m n.p.m.), znajdują się na Wyżynie Kieleckiej i są najstarszymi górami w Polsce. Chyba wszyscy znają legendy o zlotach czarownic na Łysej Górze. Do popularnych pieszych szlaków turystycznych w Górach Świętokrzyskich możemy zaliczyć te prowadzące na Łysicę, Święty Krzyż, do Świętej Katarzyny czy na Górę Chełmową. Poza tym wiele tu tras rowerowych i szlaków przeznaczonych dla osób starszych. Atrakcjami dla dzieci będą: Ciuchcia Expres Ponidzie, kompleks turystyczno-rozrywkowy w Bałtowie czy Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach

Główny Szlak Świętokrzyski im. Edmunda Massalskiego

Najpiękniejszy szlak w Górach Świętokrzyskich o długości ok. 105 km wiodący przez malownicze wzgórza, lasy, wsie z zabytkami, Łysogóry z Łysą Górą i klasztorem oraz Łysicą.

Łysica

Jest najwyższym szczytem Gór Świętokrzyskich o wysokości 613 m n.p.m., wokół którego narosło mnóstwo legend. Docierając na górę, zobaczymy gołoborza, czyli porozrzucane na dużym obszarze głazy i kamienie. Szlaki prowadzące na szczyt nie są trudne do pokonania.

Klasztor na Świętym Krzyżu

Zbudowany został na Świętym Krzyżu, inaczej - Łysej Górze. Znajdują się w nim cenne relikwie krzyża Jezusa czyli Drzewa Krzyża Świętego, stąd zresztą wzięła się nazwa Gór Świętokrzyskich. Obecnie zajmują go Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej.

Jaskinia Raj

Stalaktyty, stalagmity, perły jaskiniowe, kolumny, draperie i wiele innych form krasowych, które możemy obejrzeć w Jaskini Raj, które zaczęły powstawać ok. 360 mln lat temu. 40 tysięcy lat temu jaskinia była zamieszkana przez neandertalczyków, którym poświęcone jest Centrum Neandertalczyka. W jaskini panuje temperatura ok. 9 stopni Celsjusza.

Zamek Krzyżtopór

Miejsce bardzo atrakcyjne dla miłośników historii. Zanim wybudowano Wersal, zamek ten należał do największych w Europie. Zarys murów i korytarzy najlepiej widać z lotu ptaka. Do ich zwiedzania można wybrać kilka tras tematycznych.

Karkonosze

Karkonosze to najwyższe pasmo Sudetów, rozciągające się na terenie Polski i Czech. Śnieżka (1602 m n.p.m.) jest najwyższym szczytem tych gór. Karkonosze obfitują w atrakcje turystyczne, historyczne oraz malownicze trasy turystyczne z wodospadami czy ciekawymi formacjami skalnymi. Sporo jest tutaj tras łatwiejszych, przeznaczonych dla rodzin z dziećmi. Zimą zjeżdżają tu miłośnicy sportów zimowych, ponieważ infrastruktura oraz baza noclegowa są tutaj dobrze przygotowane.
Popularnymi miejscami w Karkonoszach są m.in.:

Śnieżka

Należy do Korony Gór Polskich i jest najwyższym szczytem Karkonoszy oraz Sudetów. Wznosi się na 1602 m n.p.m. Na szczycie Śnieżki mieści się charakterystyczne obserwatorium meteorologiczne. Dotrzeć na nią można kilkoma szlakami turystycznymi lub część trasy przebyć kolejką linową na Kopę – wjeżdżając na wysokość 1375 m n.p.m.

Szrenica

Bardzo popularny szczyt w Karkonoszach zarówno latem, jak i zimą, ponieważ znajduje się tu wiele ośrodków turystyczno-narciarskich oraz duże schronisko. Szrenica ma wysokość 1362m n.p.m. Ze szczytu warto wybrać się na wycieczkę do formacji skalnych, m.in.: Trzech Świnek, Twarożnika oraz Końskich Łbówny

Główny Szlak Sudecki im. Mieczysława Orłowicza

To jeden z najdłuższych szlaków w Polsce, całość liczy 440 km i wiedzie przez 12 masywów górskich, również przez Karkonosze. Jest bardzo zróżnicowany, wiele na nim atrakcji turystycznych, schronisk i pięknych widoków.

Wodospady

W Karkonoszach wiele jest malowniczych wodospadów. Warto zobaczyć choćby kilka z nich. Do najbardziej popularnych należą: 27-metrowy i najwyżej położony wodospad Kamieńczyka, ponad 13-metrowy wodospad Szklarki czy Dziki Wodospad w Karpaczu, powstały w wyniku wybudowania zapory przeciwrumoszowej na Łomnicy.

Pieniny 

Pieniny są atrakcyjne o każdej porze roku. Leżą na północny wschód od Tatr w łańcuchu Karpat. Wiele tu ciekawych tras, miejsc do zwiedzania, szlaków dostosowanych również dla mniejszych nóżek. Spływ tratwą Dunajcem to jedna z głównych atrakcji tego regionu.

Trzy Korony

Są najwyższym szczytem Pienin o wysokości 983 m n.p.m. Skalną koronę tworzy pięć szczytowych turni. Z punktu widokowego na Trzech Koronach, przy dobrej widoczności rozciąga się niesamowita panorama na rozległą okolicę.

Spływ Dunajcem

Spływy tratwami organizowano już w XIX wieku. Flisacy podczas trwającego 2-3 godziny spływu, snują barwne opowieści, a my możemy w tym czasie podziwiać malownicze widoki przełomu Dunajca.

Sokolica

Uważana za najpiękniejszy szczyt w Pieninach, Sokolica, wznosi się na 747 m n.p.m. Powyginana sosna, która rośnie na zboczu Sokolicy, jest symbolem Pienin, niestety w roku 2018 została uszkodzona podczas akcji ratowniczej.

Innymi wartymi odwiedzenia miejscami są: zamek w Niedzicy, zamek w Czorsztynie, który można połączyć z rejsem po zalewie Czorsztyńskim czy wycieczka do rezerwatu krajobrazowego „ Biała Woda”.

 

W Pieninach można także wybrać się na spacer pieszy lub rowerową wycieczkę Drogą Pienińską.

Tatry

Tatry leżą na terenie dwóch krajów: Polski, z najwyższym szczytem Rysami (2499 m n.p.m.) oraz Słowacji (Gerlach, 2655 m n.p.m.) . W Tatrach znajdziemy zdecydowanie najtrudniejsze szlaki górskie w Polsce. Cechą charakterystyczną Tatr są postrzępione szczyty i granie, ponieważ są górami geologicznie młodymi. Wiele jest tutaj urokliwych tras z jeziorami (stawami), wodospadami, jaskiniami czy wiodących przez urokliwe doliny. Ambitni piechurzy także znajdą coś dla siebie jak choćby wejście na Rysy czy przejście Orlą Percią. Zimową porą Tatry przyciągają jak magnes narciarzy i snowboardzistów.


Poniżej kilka naszych propozycji najciekawszych miejsc w tych górach.

 

Tatry


Łatwiejszymi trasami turystycznymi w Tatrach są

Morskie Oko

Bardzo popularne wśród turystów miejsce, malownicze, ale zazwyczaj zatłoczone. Mogą tam dotrzeć także dzieci, jeżdżące w wózku.

Gubałówka.

Można z niej podziwiać piękną panoramę Tatr oraz wjechać na nią kolejką.

Kasprowy Wierch

Kolejny szczyt, na który można wjechać kolejką, a następnie zrobić sobie wycieczkę w kierunku Świnicy lub Czerwonych Wierchów albo zjechać na dół.

 

W Tatrach znajdują się także piękne i nietrudne do przejścia doliny jak choćby: Dolina Kościeliska, Chochołowska czy Strążyska. Warto także udać się na Halę Gąsienicową, skąd rozciąga się widok na Kasprowy Wierch, Granaty czy Świnicę.

Trasy dla bardziej zaawansowanych w Tatrach to:

Rysy. 

Najwyższy szczyt Tatr o wysokości 2499 m n.p.m. Leży na granicy Polski i Słowacji. Wędrówka na niego wymaga dobrej kondycji.

Giewont

Szczyt o charakterystycznym kształcie śpiącego rycerza. Według podań rycerz obudzi się, gdy kraj znajdzie się w niebezpieczeństwie. Wejście na niego w sezonie letnim często jest zatłoczone.

Czerwone Wierchy

Popularna trasa wiodąca przez kilka szczytów i przełęczy, z pięknymi panoramami. Biegnie tędy granica polsko-słowacka.

Doina Pięciu Stawów 

To tutaj znajduje się najwyżej położone schronisko w Tatrach tzw. „Piątka”. Zadni Staw Polski, Czarny Staw Polski, Mały Staw Polski, Przedni Staw Polski oraz Wielki Staw Polski to tatrzańskie jeziora czyli stawy, od których dolina wzięła swoją nazwę. Jest także staw najmniejszy i okresowy – Wole Oko.

Innymi stawami nad które warto zorganizować wycieczkę są: Czarny Staw pod Rysami – jeden z głębszych w Polsce, ma 76,4 m głębokości oraz Czarny Staw Gąsienicowy z 51 m głębokości.
Atrakcyjne i popularne wodospady nad które można się udać to najwyższa w Tatrach Siklawa, która ma 70 m wysokości oraz składające się z kilku kaskad wody Wodogrzmoty Mickiewicza.

Bieszczady

Bieszczady uznawane są za najbardziej dzikie, pełne odludnych miejsc, góry w Polsce. Jeśli ominiemy najbardziej popularne szlaki, będziemy mogli wędrować po bezkresnych przestrzeniach, bez tłumów turystów. Bieszczady leżą na granicy Polski i Ukrainy, w pasmie Karpat. Są piękne o każdej porze roku, choć zdaniem wielu, najwięcej uroku mają jesienią, gdy połoniny i bukowe lasy porastające stoki mienią się kolorami. Wiele jest tam interesujących muzeów, skansenów i cerkwi oraz innych atrakcji. Planując wyprawę w te góry, możemy wybierać wśród szlaków o różnym stopniu trudności i długości. Poniżej kilka naszych propozycji:

Połonina Caryńska i Wetlińska.

Obie połoniny znajdują się na terenie Bieszczadzkiego Parku Narodowego. Przebiegają tutaj najbardziej popularne szlaki turystyczne z widokami na falujące trawy i łagodne stoki. Połonina Wetlińska jest dłuższa od Połoniny Caryńskiej, a na jej szczycie znajduje się schronisko PTTK „Chatka Puchatka”.

Tarnica

To najwyższy szczyt Bieszczadów po polskiej stronie o wysokości 1346 m n.p.m, na którym wzniesiono stalowy krzyż. Szczyt Pikuj na terenie Ukrainy ma wysokość 1408 m n.p.m. Na Tarnicę dostaniemy się kilkoma różnymi szlakami, możemy wybrać krótki i stromy z Wołosatego albo dość łagodny, ale za to długi prowadzący z Ustrzyk Dolnych.

Smerek

Na popularny Smerek (1222 m n.p.m.) prowadzi kilka szlaków turystycznych. Niektóre odcinki podejścia są bardziej strome.

Dolina Sanu

Park Krajobrazowy Doliny Sanu zajmuje obszar 342 km² i właśnie tutaj mieści się malownicza Dolina Sanu ze starodrzewami, torfowiskami oraz ostojami dzikich zwierząt.

Zalew Soliński

By uregulować wody Sanu i zapobiegać powodziom, wiele lat temu powstał ten największy w Polsce sztuczny zbiornik o maksymalnej pojemności 500 000 000 m³ wody. Sama zapora w Solinie ma wysokość 82 m i długość 664 m. Można tutaj pospacerować lub zwiedzać z przewodnikiem wnętrze zapory znajdujące się 6 m poniżej dna zbiornika.

 

Innymi wartymi zobaczenia miejscami w Bieszczadach są także: Bukowe Berdo, Rezerwat przyrody Sine Wiry, Zagroda pokazowa żubrów czy Park Gwiezdnego Nieba „Bieszczady”. Wspaniałą atrakcją będzie przejażdżka Bieszczadzką Kolejką Leśną.

Beskidy

Beskidy to najmłodsze góry w Polsce. Wchodzą w skład łańcucha Karpat i składają się z licznych pasm górskich o łącznej długości ok. 600 km. Główny podział to: Beskidy Zachodnie (a w nich m.in. Beskid Żywiecki, Śląski czy Gorce), Środkowe (z Beskidem Niskim) i Wschodnie (m.in. z Bieszczadami). Na tym dużym obszarze mieści się jedenaście parków narodowych.


Choć bywają nazywane „górami dla początkujących” znajdą się tutaj także trasy trudniejsze, a większość z nich będzie gwarantowała piękne widoki. Na wiele szczytów można wjechać kolejkami, to duże udogodnienie, szczególnie dla najmłodszych. Zimą Beskidy są chętnie odwiedzane przez narciarzy.

 

 

Poniżej prezentujemy kilka ciekawych tras w Beskidach.

Główny Szlak Beskidzki. 

Najdłuższy szlak turystyczny w polskich górach, zaprojektowany przez Kazimierza Sosnowskiego w okresie międzywojennym i mierzący aż 496 km. Prowadzi przez wiele szczytów i miejscami jest dość wymagający. Aby go pokonać trzeba zarezerwować sobie 2-3 tygodnie na wędrówkę. Można to także robić etapami. Rozpoczyna się w Beskidzie Sądeckim a kończy w Bieszczadach.

Babia Góra

Królowa Beskidów, Diablak, Kapryśnica czy Matka Niepogód – to wszystko nazwy Babiej Góry, najwyższego szczytu Beskidów (1725 m n.p.m.) należącego do Korony Gór Polski. Jest drugą, po Rysach, najwyższą górą w Polsce. Wiedzie na nią kilka tras turystycznych o różnym stopniu trudności. Te bardziej strome, z łańcuchami, zimą są zamykane. Przy dobrej widoczności ze szczytu rozpościera się widok na Beskidy, Tatry a czasami także Góry Świętokrzyskie.

Turbacz

Najwyższy szczyt Gorców (1310 m n.p.m.) także należy do Korony Gór Polski. Trasy wiodące na Turbacz nie są bardzo wymagające, poza tym na wysokości 1283 m n.p.m. można odpocząć w schronisku PTTK im. Władysława Orkana. Ze szczytu rozwidla się siedem górskich grzbietów.

Skrzyczne

Szczyt ten mieści się w Beskidzie Śląskim. Wznosi się na wysokość 1257 m n.p.m., ale jeśli nie mamy ochoty na wysiłek fizyczny, można na niego wjechać kolejką linową. Na górze znajduje się schronisko PTTK i atrakcje dla najmłodszych.

Klimczok

 Kolejny szczyt Beskidu Śląskiego (1117 m n.p.m.). Trasa niezbyt trudna, odpowiednia także dla dzieci. Jest tam także schronisko, w którym można nabrać sił na dalszą wędrówkę. Na Klimczoku przebiega historyczna granica pomiędzy Śląskiem a Małopolską.

 

Jeśli chcemy zorganizować w Beskidach atrakcyjny dzień dzieciom, warto wybrać się do Leśnego Parku Niespodzianek w Ustroniu, kompleksu sportowo-rekreacyjnego Geopark Glinka czy na Górę Parkową w Krynicy-Zdroju. Kolejkami wjedziemy na Czantorię, Jaworzynę Krynicką czy Górę Żar. Na niektórych szczytach przygotowano dla dzieci tory saneczkowe albo pontonowe zjeżdżalnie.

Jak przygotować się na wycieczkę w góry?

Temat „szlaki górskie Polska” jest bardzo szeroki. W jakiekolwiek góry naszego kraju byśmy się nie wybierali, dobór trasy zawsze należy dostosowywać do naszych umiejętności, sprawności fizycznej i doświadczenia, z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa. Jeśli w trasę wychodzimy z dziećmi, powinniśmy być uważni jeszcze bardziej, za nas i za dzieci. Góry mogą być niebezpieczne a pogoda nieprzewidywalna. Wyruszając na szlak, należy być dobrze przygotowanym. Podstawą jest odpowiednia odzież, nieprzemakalna kurtka w razie załamania pogody, wygodne buty trekkingowe z dobrym bieżnikiem, mała apteczka, prowiant, naładowany telefon, mapa lub GPS i parę innych drobiazgów, które zawsze warto mieć przy sobie. Odzież trekkinową, buty górskie oraz ekwipunek możesz skompletować z pomocą Ceneria.pl.

 

tekst i foto: zespół Ceneria.plZOBACZ PRODUKTY